DIABETICI A ICH NOHY

Milí diabetici, isto už o svojej chorobe viete tie najpodstatnejšie informácie, ale mnohokrát ste prekvapení spojitosťou cukrovky s problémami Vašich nôh. V tomto článku sa venujeme vysvetleniu, prečo dochádza k problémom, ako tieto problémy riešiť a ako si udržať zdravé nohy aj napriek polenám, ktoré cukrovka bezpochyby skôr či neskôr hádže pod nohy každému trpiacemu na Diabetes Mellitus.

Alarmujúce štatistiky:

  • syndróm diabetickej nohy je v Európe najčastejšou neúrazovou príčinou amputácie končatiny
  • na Slovensku je 336 000 diabetikov
  • ročne je u nás vykonaných 2 000 amputácií končatín diabetikov (do tohto čísla sa nezapočítavajú malé amputácie prstov)
  • 39 - 68 % mortalita do 5 rokov po amputácii

Diabetes zasahuje periférne časti Vášho tela (dolné končatiny, ruky) na dvoch úrovniach:

  • na úrovni cievneho systému
  • na úrovni nervového systému

Poškodenia cievneho systému

Vplyvom poškodeného metabolizmu sa cievy diabetika zanášajú tukom (cholesterolom), bielymi krvinkami, rôznymi druhmi minerálov a odpadových látok. Výrazne sa tým ovplyvňuje zdravá priechodnosť ciev. Cievy (tepny, žily, vlásočnice) dodávajú tkanivám živiny a odvádzajú odpadové látky. Ich neschopnosť vykonávať tieto funkcie povedie k problémom ako sú:

Poškodenia nervového systému

Metabolické zmeny súvisiace s Diabetom priamo pôsobia aj na šírenie vzruchov. Ak máte problémy s citlivosťou (často cítite mravenčenie alebo pichanie v nohách), prejavuje sa u Vás DIABETICKÁ POLYNEUROPATIA. Podľa toho, či sú postihnuté hrubé alebo tenké nervové vlákna, rozlišujeme príznaky ako necitlivosť bolesti alebo naopak časté neuropatické bolesti, porucha termickej citlivosti, zlé vyhodnotenie vnemov,...

Diabetik trpiaci polyneuropatiou necíti tak, ako by mal. Môže chodiť s klincom zapichnutým v nohe bez toho, aby o tom vedel. Netreba pripomínať, že pre človeka so spomaleným hojením a zlou imunitou to môže byť fatálne. Dlhodobo zhrubnutá suchá vrstva kože na Vašich chodidlách dokáže vyrobiť rovnaký problém ako klinec. Spôsobuje totiž zvýšený tlak, modrinu pod pokožkou a nakoniec vnútornú ranu (ulcus), o ktorej diabetik nemusí roky vedieť (lebo necíti bolesť) a dozvie sa o nej, keď už bude pre jeho nohu neskoro.

AKO SA SPRÁVNE STARAŤ O NOHY, AK SOM DIABETIK

Pri každodennej kontrole nôh používajte zväčšovacie zrkadielko alebo požiadajte blízkeho. Včasným odhalením aj najmenšieho defektu predídete problémom. Ak máte imobilných rodinných príslušníkov trpiacich diabetom, skontrolujte im nohy každý deň. Oni Vás o to nepožiadajú, lebo ak trpia polyneuropatiou, ani nevedia, že majú problém a necítia bolesť v nohách.

Ak ste diabetik, máte raz ročne nárok na diaobuv. Požiadajte o ňu svojho lekára. Akúkoľvek obuv (papuče, čižmy,...) voľte priestrannú, širokú a dostatočne dlhú. Je to pre Vaše nohy tá najdôležitejšia vec!

Pravidelne pred obutím kontrolujte rukami vnútro svojich topánok, či sa v nej nenachádza kamienok, nerovnosť vložky a podobne. Ak trpíte diabetickou polyneuropatiou, nebudete cítiť nepohodlie a ľahko sa u Vás vytvorí neuropatická rana.

Navštevujte pravidelne odborného medicinálneho pedikéra / podológa, ktorý Vám pomocou suchej pedikúry (bez namáčania) ošetrí nohu tak, aby predišiel vzniku neuropatických ulcerácii. Pedikér vidí Vašu nohu každý mesiac a môže zohrať veľmi dôležitú úlohu v prevencii syndrómu diabetickej nohy.

Nenavštevujte mokrú pedikúru a ani si doma dlhodobo nemáčajte nohy vo vode. Diabetici nemajú správne premastenie nôh, preto dlhodobé máčanie narúša integritu ich kože a vystavuje ju zbytočne ľahkému prieniku patogénov, čo môže viesť k vzniku sekundárnej rany. Určite neprevádzajte slané a ani kyslé kúpele nôh.

Nepoužívajte krémy s obsahom kapsaicínu a krémy s vyšším obsahom urei ako 10 %. Urea síce vynikajúco hydratuje, ale je to aj prírodné keratolytikum (zmäkčovadlo), čo môže spôsobiť viac škody ako úžitku. Používajte krémy s obsahom mikrostriebra, majú antimikrobiálny účinok a ochránia Vás pred plesňami a inými patogénmi.

Dbajte na to, aké ponožky nosíte. Dôležité je, aby bol lýtkový lem dostatočne voľný. Pýtajte sa na diaponožky s obsahom mikrostriebra.

Akokoľvek banálne sa Vám to zdá, vyvarujte sa chôdzi naboso či v otvorených topánkach. Zapojte do Vašich každodenných rituálov cievnu gymnastiku nôh alebo cvičenia podľa Freemanna.

Nepodceňujte mykózu (pleseň) na chodidlách a nechtoch. Neliečená mykóza je časovaná bomba, ktorá môže viesť k amputácii končatiny.

ČO PRE VÁS ROBÍME V NAŠOM SALÓNE MEDICINÁLNEJ PEDIKÚRY

Pri prvom sedení, ešte pred samotnou pedikúrou, testujeme každého nového klienta s diabetom na citlivosť vibrácií (pomocou ladičky 128 Hz), na citlivosť dotyku (pomocou monofilamentu), na citlivosť chladu a tepla.

Nevykonávame mokrú pedikúru, ale len suchú profesionálnu pedikúru pomocou podologického prístroja s odsávaním a so sterilnými nástrojmi. Nepoužívame skalpel.

Vieme rozoznať príznaky diabetickej nohy (skrytá ulcerácia pod zhrubnutou kožou - hyperkeratóza).

Vďaka špeciálnym korektorom zmierňujeme tlak na tých častiach Vašej nohy, kde by mohlo dôjsť k nežiaducim otlakom.

Pomocou silikónových bandáží a špeciálnych korektorov vieme uľaviť od bolesti pri rôznych deformáciách nohy ako je spadnutá priečna klenba či Hallux valgus.

Pomôžeme Vám v boji proti mykóze, vykonávame fotodynamickú terapiu na mykózu nechtov (liečba svetlom).

Máme v predaji široké spektrum prípravkov na starostlivosť o nohy diabetikov.