ZARASTENÉ NECHTY

Unguis incarnatus alebo onychokryptóza je lekársky termín pre komplikáciu, s ktorou sa počas života stretne každý piaty človek. Objaviť sa môže v každom veku a na všetkých prstoch nôh. Najčastejšie sa vyskytuje na palcoch nôh u detí a adolescentov, nevyhýba sa dokonca ani batoľatám.

Zarastené nechty sa prejavujú palpačnou bolestivosťou nechta so začervenaním v oblasti, kde necht vrastá do nechtového valu. Je možné klasifikovať niekoľko stupňov, od lokálnej precitlivenosti cez hnisavé štádium až po chronické postihnutie oboch okrajov nechta s prítomnosťou hypergranulácie "divého mäsa".

Dnes už v oblasti "malej chirurgie" existuje množstvo rôznych zákrokov (ablácie nechta, resekcie okraja nechta, resekcie nechtového koreňa, plastiky nechtového lôžka, úplné chemické odstránenie nechta pomocou fenolu alebo hydroxidu sodného), ktoré síce poskytujú uspokojujúce krátkodobé riešenie problému, ale v konečnom dôsledku vedú k rade devastačných nežiaducich účinkov (opätovnému zarastaniu, poruche rastu nechtov, onychogryfóze, prasklinám v nechtoch, zdvojeným nechtom,...) a o estetickom vzhľade ani nehovoriac.

DÔVODY ZARASTANIA NECHTOV

Prioritnou príčinou zarastania je nosenie nevhodnej obuvi. V spoločnostiach, ktoré nenosia topánky, tento problém vôbec nepoznajú. Možno Vás to prekvapí, ale väčšina z nás nosí počas svojho života nevhodnú obuv aj napriek tomu, že jej vhodnosť či nevhodnosť vôbec nesúvisí s cenou. Je množstvo drahých značiek, ktoré síce dokážu vyzdvihnúť materiál, z ktorého sú ich modely vyrobené, pritom ale opomínajú správnu anatómiu a vyrábajú príliš úzky strih vzhľadom k danej konfekčnej veľkosti. Práve úzky strih spolu s nedostatočnou dĺžkou obuvi je hlavnou príčinou zarastania nechtov. Medzi nevhodné topánky patria špicaté lodičky, kopačky, úzke balerínky, lyžiarska obuv a tenisky, ktoré najmä v oblasti prstov nerešpektujú šírku Vášho chodidla. Kupujte si preto topánky dostatočne široké a o pol centimetra až jeden centimeter dlhšie ako je Váš najdlhší prst. Ak je Vám topánka, ktorá vyhovuje šírkou, dlhá, vyskúšajte pätu vystlať jednou alebo dvomi gélovými vložkami alebo zvoľte iný typ.

Nesprávne strihanie nechtov (do oblúka) je ďalšou častou príčinou. Vystrihovanie rožkov nechtov vedie k destabilizácii nechtovej platničky, k jej zatáčaniu a zarastaniu. Väčšina klientov, u ktorých sa zarastanie vyskytne, siahne po nožničkách a hlboké vystrihnutie na chvíľu zmierni ich bolesť. V najlepšom prípade sa bolesť ozve až o mesiac, vtedy opäť použijú nožničky, ale zisťujú, že musia zastrihnúť ešte hlbšie. Časom sa vystrihovanie značne znemožňuje, pretože necht je už príliš hlboko a skrútený. Hlboké vystrihnutie nechta nie je vhodné ako liečba či prevencia zarastania nechtov, naopak, problém iba zhoršuje.

Zarastené nechty sú častou komplikáciou aj pri vybočenom palci (Hallux valgus), kedy dochádza k podsúvaniu palca pod druhý prst. Pri chôdzi sa tak doslova šliape po nechte palca, ktorý sa následne zarýva, stáča a zarastá. V tomto prípade je okrem osadenia špony vítaný medziprstný korektor, ktorý od seba odďaľuje palec a druhý prst.

V staršom veku môžu byť zarastené nechty sprievodným javom degeneratívnych ochorení kĺbov (artritída). Nechty sa stáčajú do vysokého oblúka (deformujú sa na obraz kĺbov) a pri neriešení problému sa môžu zrásť s okosticou kĺbov. Poznávacím znakom tohto typu je zarastanie spravidla na viacerých prstoch.

ĎALŠIE PRÍČINY:

  • nadváha (nárast hmotnosti vedie k zmene rozloženia tlaku, častokrát k pádu priečnej nožnej klenby a k zarastaniu nechtov - hlavne palcov)
  • úraz (náhla deformácia nechta)
  • príliš potivé nohy (pot nechty rozmáča, sú tak oveľa náchylnejšie na stáčanie a zarastanie)
  • dlhodobý príjem isotretinoínu, nachádzajúceho sa v liekoch používaných pri liečbe akné

Je dôležité si uvedomiť, že zarastanie nechtov nie je typickým ochorením a nedá sa vyliečiť masťami, roztokmi či liekmi. Tými sa dá liečiť len pridružený zápal. Zarastené nechty majú mechanickú príčinu (tlak), a preto je nutné ich aj mechanicky riešiť. Najideálnejším a v praxi najúspešnejším riešením je šponovanie nechtov.

Pred
Pred
Po
Po
Pred
Pred
Po
Po

ŠPONOVANIE NECHTOV

Ide o nekrvavú, neinvazívnu metódu, ktorá si dokáže poradiť aj s chronicky zarastajúcimi nechtami, kde ani niekoľkonásobné chirurgické strhnutie nechta nepomohlo. Pomocou nalepovacej alebo drôtenej špony dochádza k postupnému bezbolestnému vyrovnávaniu nechta. Vyrovnávanie je síce postupné, niekoľkomesačné, ale po osadení prichádza zlepšenie stavu a bolesť ustupuje v krátkom čase (večer po zákroku či nasledujúci deň). Špona napráva Váš necht a učí ho znova rásť, preto je dôležité dlhodobé nosenie (rovnako ako pri strojčeku na zuby). Je potrebné ju každý mesiac alebo najneskôr každých 6 týždňov vymieňať, pretože materiál, z ktorého je vyrobená, sa časom oslabuje. Po zložení špony je nutné vyhýbať sa negatívnym javom, ktoré zarastanie spôsobujú (nekupovať si úzku obuv, nevystrihávať si hlboko nechty,...).