MYKÓZA NECHTOV

Onychomykóza (nechtová pleseň) predstavuje vo vyspelých krajinách ochorenie epidemického rozsahu: podľa štatistík postihuje asi 10% celkovej populácie, 20% ľudí nad 60 rokov, až 50% ľudí nad 70 rokov a asi 1/3 ľudí s diabetom.

Doc. MUDr. Magdalena Skořepová, Csc.

Mykóza nechtov je spravidla predchádzaná mykózou kože na chodidle alebo v medziprstí. Zatiaľ čo chodidlo sa dá relatívne rýchlo vyliečiť, zbaviť sa nechtovej plesne je značne obtiažnejšie. Najčastejšie sa prejavuje žltým, hnedým alebo zeleným zafarbením a zhrubnutím nechtov. Nie každý žltý či hnedý prejav na nechte je spôsobený mykózou. Niekedy môže ísť len o onycholýzu (odlúčenie nechtu od lôžka, napr. po malom úraze, vplyvom úzkych topánok,...) alebo o prejav psoriázy a pod.

PODOLOGICKÁ LIEČBA

Aby bolo možné pomocou antimykotickej látky zasiahnuť dermatofyty (pôvodcov mykózy nechtov) je nutné odstrániť zhrubnutý defektný keratín. Iba tak sa účinná látka dostane priamo k živým mykotickým časticiam. Kombinácia podologického zbrusovania a dermatologickej liečby má skvelé a relatívne rýchle výsledky. Treba si však uvedomiť, že liečba mykózy nechtov priamo súvisí s rýchlosťou rastu nechtov, preto prvé výsledky sa môžu zhodnotiť najskôr až po troch mesiacoch.

40 % urea k rýchlejším výsledkom

Postupné zbrusovanie sa môže niekomu zdať zbytočne zdĺhavé. Pomocou prípravku so 40 % ureou si dokážete odstrániť zhrubnutú vrstvu nechtu aj sami doma. Je to jedna z možností v prípade, že rozsah mykózy je pomerne malý (jeden prst). Urea je prírodné keratolytikum (zmäkčovadlo) a jej účinok spočíva v hydratácii poškodeného nechta. Počas 2 - 3 týždňov okluzívnej aplikácie zmäkčí celý necht a iba poškodená časť sa bude dať odstrániť ako "mokrý papier". Dej je reverzibilný, čo znamená, že po prerušení aplikácie necht usychá a vracia sa do pôvodnej štruktúry. Celý proces je úplne bezbolestný. Odporúča sa skombinovať ju s antimykotickým prípravkom, ktorý zabije zvyšné živé patogény a spóry. Nie je vhodná pre diabetikov!

PACT FOTODYNAMICKÁ LIEČBA

Vyskúšali ste už veľké množstvo antimykotík a ste rozhorčený z neúspechu? Vyliečte svoje mykotické nechty pomocou svetla!

Svetlo zabíja rovnako ako antibiotikum či antimykotikum. Liečba mykózy pomocou PACT MED prístroja je založená na selektívnom vyhubení mikroorganizmov, ktoré majú bunkovú stenu. Vieme, že bunky plesní a baktérii sú ohraničené vlastnou bunkovou stenou (grampozitívnou alebo gramnegatívnou) podobne ako rastlinné bunky. Naše bunky žiadnu bunkovú stenu nemajú. Svetlo, ktoré generuje PACT lampa (630nm), doslova rozpúšťa bunkovú stenu patogénov, ktoré následne hynú, ale našim bunkám neškodí.

Aký je postup terapie?

  • zbrúsenie defektného zhrubnutého keratínu alebo odstránenie pomocou urea 40 %
  • aplikácia PACT gélu (tolónium chlorid) selektívne "označí" všetky bunkové steny
  • 10 minútová expozícia svetla na mykotický necht

Svietenie je nutné opakovať v závislosti od rozsahu postihnutia nechta mykózou (od 4 do 8 sedení pri ťažkej dystrofickej mykóze). PACT fotodynamická liečba nemá žiadne kontraindikácie, je vhodná pre ľudí, ktorí užívajú veľké množstvo liekov a nechcú užívať ďalšie na mykózu, pre diabetikov alebo pre imunodeficientných klientov.

Bez ohľadu na to, pre ktorú liečbu sa rozhodnete, je dôležité vedieť, že významnú úlohu v procese liečby mykózy majú Vaše preventívne domáce opatrenia. Bez dôkladnej dekontaminácie je nemožné zbaviť sa mykózy natrvalo.

AKO SA STARAŤ O NOHY, KEĎ SA CHCEME ZBAVIŤ MYKÓZY

Mykóza nechtov je infekčné ochorenie, počas ktorého ste rozsievačom patogénov. Najviac sa ich nachádza v ponožkách a v obuvi. Perte ponožky a posteľnú bielizeň minimálne na 60 °C a používajte klasické pracie prostriedky (Persil, Ariel,...), nie bio alebo eco.

V priebehu terapie k nám prineste Vašu obuv na ozónovú dezinfekciu. Ozónová dezinfekcia ničí nielen živé mykotické častice, ale i spóry. Topánky a papuče, ktoré nosíte niekoľko rokov, vyhoďte. Takáto obuv je už na mikroskopickej úrovni vystlaná Vašou kožou, preto je veľmi náchylná na obsadenie mykózou aj po vyničení ozónom.

Ďalšou z možností je používať dezinfekčné spreje na nohy a obuv. Nepoužívajte gumáky a nepriedušnú obuv. Pri skúšaní nových topánok používajte dezinfekčný sprej na nohy.

Ak máte doma koberce, je nutné dať ich vytepovať. Rovnako zvážte výmenu alebo vytepovanie matraca v posteli. Ideálne sú parné čističe, ktoré usmrtia aj spóry plesní.

V sociálnych zariadeniach ako sauny, wellness, kúpele či kúpaliská je nutné chodiť výhradne v šľapkách a nakoniec, po osprchovaní, použiť dezinfekčný alebo antimykotický prípravok, ktorý aplikujete na chodidlá pred obutím či navlečením ponožky. Ideálne je počas terapie tieto miesta nenavštevovať. Mykóza kože alebo nechtov je prenosné ochorenie.

Do stravy pridajte vitamín B a vyraďte všetky sladkosti a ochutené vody. Cukor je výživa pre všetky druhy plesní, čiže aj pre dermatofyty - hlavných pôvodcov mykózy nechtov.

Počas terapie je prospešné robiť kyslé oplachy (do litra vlažnej vody nalejte 1 lyžičku octu). Ideálne je použiť 1 lyžičku Laufwunder kyslej soli do kúpeľa. Laufwunder soľ je vhodná aj pre potivé nohy, pretože má silné adstringentné účinky. Nie je vhodné pre diabetikov!

Po každom kúpaní, sprchovaní či namáčaní nôh v soli dbajte na dôkladné vyutieranie nôh a medziprstia do sucha. Používajte zvlášť uterák na nohy.